FORD ve yan kuruluşları ile ilgili işçileri rahatlatan açıklama!

  Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, gazetemize, koronavirüs nedeniyle üretimine 2 hafta ara verme kararı alan FORD fabrikasının yan kuruluşlarındaki, Türk Metal Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener ise..

FORD ve yan kuruluşları ile ilgili işçileri rahatlatan açıklama!

 

Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, gazetemize, koronavirüs nedeniyle üretimine 2 hafta ara verme kararı alan FORD fabrikasının yan kuruluşlarındaki, Türk Metal Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener ise Ford Otosan fabrikasındaki işçilerin maaş konusundaki kafa karışıklığını giderecek bir açıklama yaptı
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve özellikle otomotiv sektöründe pek çok markanın üretimini durdurmasına neden olan koronavirüs salgını, Koç Holding bünyesindeki Ford Otosan’ı da etkiledi. Ford, Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki fabrikası ile Eskişehir’deki fabrikasında üretimi 2 hafta durdurma kararı aldı. 21 Mart itibariyle bu fabrikalarda 2 hafta üretime ara verilecek. Bu, Ford’un yan kuruluşlarında da geçerli olacak. Peki, hem Ford Otosan işçileri işçiler bu süreçte ücretsiz izne mi çıkarılacak, yoksa ücretli izin mi yapacak? Bu konuda Ford Otosan’dan henüz net bir açıklama yapılmazken konuyu Ford Otosan’da örgütlü olan Türk Metal Sendikası yetkililerine sorduk. Ford Otosan’ın yan kuruluşlarında örgülü olan TÜRK-İŞ Konfederasyonu Marmara Bölge Temsilcisi ve Türk Metal Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, ücretsiz iznin kesinlikle kabul edilmeyeceğini, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını belirtti. Yıldız, yan sanayilerinde üretimin durması sonrası, 2 hafta izne çıkacak olan işçilerin çalıştıkları günlerin maaşının işyerlerinden, çalışmadıkları sürenin maaşının ise işsizlik fonundan ödenmesinin düşünüldüğünü, işverenin bu konuda fondan yararlanmak için başvuru yaptığını söyledi.

 

YAN KURULUŞLARDA DA ÜCRETLİ
Türk Metal Sendikası Genel Merkezi ile Ford Otosan ve yan kuruluşları yetkililerinin görüşme halinde olduğunu, bugün ilerleyen saatlerde ya da yarın, bir açıklama yapılarak işçilerin aydınlatılacağını belirterek, “Sadece Ford Otosan değil, ona bağlı yan kuruluşlarda da üretim duracak. Biz üretimin durduğu tarihlerde işçilerin maaşının düşmemesi noktasında görüşmeler yürütüyoruz, çeşitli formüllerle çözüm arıyoruz. İşçilerin mağdur olmaması için çabalıyoruz. Şu an alınmış nihai bir karar henüz yok. Genel merkez nezdinde görüşmelerimiz sürüyor. Birkaç saat içinde ya da yarın, bir bilgilendirme yapılacaktır” dedi.

 

“MAAŞ ÇOK AZ DÜŞER, SENELİK İZİNDEN KULLANILMAZ”
Ford Otosan bünyesinde çalışan işçilerin maaş ve senelik izin durumlarıyla ilgili kafa karışıklığını ise Türk Metal Gölcük Şube Başkanı Mehmet Şener giderdi. Şener, Ford Otosan yetkililerinin Çalışma Bakanlığının Kısa Çalışma Ödeneğine başvurduğunu, bu başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda maaşların işsizlik fonundan karşılanacağını dile getirdi. Maaşların işçinin yatırılan primine göre ödeneceğini vurgulayan Şener, mevcut maaşlarda çok ufak bir düşüş olabileceğini, ödeneğin maaşa yakın bir ödenek olacağını kaydetti. Yani işsizlik fonunda asgari bir ödeme söz konusu olmayacak. İşçiler maaşlarına çok yakın bir ücret alacak. Şener, kullandırılan zorunlu iznin, senelik izne etki etmeyeceğini, Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanan işçilerin senelik izinlerine bir şey olmayacağını da sözlerine ekledi.

 

“SÜRE UZAYA DA BİLİR, KISALA DA BİLİR”
Şener, hem ürettikleri malların, koronavürüs tehdidi altında olan ülkelerde gemilerden indirilemediğini hem de tehdit altında olan ülkelerden parça gelmediği için üretim yapamadıklarını; diğer yandan ise koronavirüse karşı Türkiye’de salgının yayılmaması için başlatılan ‘Evde kal’ çağrısına uyulduğunu ifade ederek Ford’un bu kararı alma sebebini özetledi. Şener, “Şu anda 14 gün olarak belirlendi izin. 6 Nisan’da iş başı ya
pılacak. Ancak bu süre ülkedeki duruma göre uzaya da bilir, kısala da bilir. Umarız bu salgından kısa sürede kurtuluruz da 10 gün sonra ‘hadi çalışıyoruz’ deriz” şeklinde konuştu.

 

ÖNLEMLERİ SIRALADI
Maaşlarla ilgili henüz bir açıklama yapmayan Ford Otosan, koronavirüse karşı alınan önlemleri, şöyle sıraladı: “Pandemi (Salgın hastalıklar) Eylem Planımızı mevcut duruma göre revize ederek, devreye aldık. Ford Otosan Enfeksiyon Komitemizi topladık ve Koç Holding Acil Durum Koordinasyon Merkezi’nin de yönlendirmeleri ile gerekli aksiyonları belirledik. Olası bir salgına karşı tıbbi malzeme ve ilaç envanterlerimizi güncelledik. İşlerimizin devamını sağlayabilmek için senaryo planlarımızı yaptık. Seyahat ve yurtdışı çıkışlarına yönelik kısıtlamalar ve aksiyon planları oluşturduk. Şirketimize ziyaretçi girişini durdurduk. Riskli sağlık gurubunda yer alan hamile, diabet gibi kronik hastalıkları olan çalışanlarımızı evden çalışmaya yönlendirdik. Tüm bunların ötesinde Ocak ayı sonu itibariyle çalışanlarımız için koronavirüsü farkındalık ve bilinçlendirme kampanyası başlattık.
GENİŞLETİLMİŞ GENEL HİJYEN PLANI DEVREYE ALINDI
Tüm yerleşkelerimizde ‘Genişletilmiş Genel Hijyen Planı’ devreye alınmış olup bu kapsamda yemekhane, soyunma odaları, dinlenme alanları, toplantı odaları, üretim ve depolama alanları, ofisler, servis araçları vb. biyosidal ve insan sağlığına zararı olmayan ürünlerle temizlenmektedir. Sık temas edilen yüzeyler ve ofis havalandırma sistemlerimiz bu hijyen planı kapsamında dezenfekte edilmektedir. En hassas alanlardan biri olan yemekhaneler ve toplantı salonlarında minimum emniyet mesafesi düzenine geçilmiştir. Şirket içi toplantılar ve şirket dışı katılımcıları olan toplantılar dijital platformlara taşınarak online olarak yapılmaktadır. Ulusal ve bölgesel tedarik zincirimizin durumu ve planlamaları içinse süreci yakından izleyen özel ekipler kurulmuştur. Ford Otosan olarak, gelişmeleri yakından takip ediyor, global ekiplerimizle birlikte irtibat halinde gerekli aksiyonları almaya devam ediyoruz.
KOCAELİ VE ESKİŞEHİR FABRİKALARI ÜRETİM DURDURUYOR
Öte yandan, Avrupa’da ticaretin durması ve ülkelerin karantinaya girmesi birçok markanın üretimini ve satışlarını durdurmasına sebep olmuştur. Tüm bu gelişmelerle birlikte, Sağlık Bakanlığımızın iş ve toplum sağlığına yönelik açıkladığı tedbirlere paralel olarak üretim operasyonlarımızla ilgili de bazı kararlar almış bulunmaktayız. Bu bilgiler ışığında; Kocaeli ve Eskişehir Fabrikalarımızda üretim operasyonlarımıza 2 hafta boyunca ara verilmiştir. Bu kapsamda; Gölcük Fabrikamızdaki Custom hatlarında üretim çalışmasına, 19 Mart Perşembe gün sonu itibarıyla, Gölcük Fabrikamızda Transit hatlarında ve Yeniköy Fabrikamızda üretim operasyonlarına ise 21 Mart Cumartesi günü sonu itibarıyla, Ford Trucks kamyon ve çekicileri ile motor ve motor sistemleri üretimi gerçekleştiren Eskişehir Fabrikamızda ise üretim operasyonlarına 21 Mart Cumartesi gün sonu itibarıyla 2 hafta ara verilmesi kararlaştırılmıştır.
OFİS ÇALIŞANLARI EVDEN ÇALIŞMAYA GEÇTİ
Ayrıca tüm ofis çalışanlarımız, kritik olarak belirlenen kişiler haricinde, evden çalışmaya geçecektir. Bu süreç içerisinde yerleşkelerimizde çalışacak arkadaşlarımız için uyguladığımız tüm önlemler arttırılarak alınmaya devam edecektir. Özellikle toplu halde bulunulan yemekhane ve personel taşımacılığı gibi hizmetler de yeniden düzenlenmiştir. Yemek arası uzatılmış, aynı anda belli sayıda kişinin toplu olarak yer alması sağlanmıştır. Servislerinde sayısı arttırılmış ve çalışanlarımızın toplu bulunduğu ortamlarda temasın mimimuma indirilmesi sağlanmıştır. Konuyla ilgili tüm önlem ve planlarımızı Sağlık Bakanlığımız ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun kamuoyuyla paylaştığı tedbirlere paralel olarak güncellemeye devam edeceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

küfür hakaret yorumları kabul edilmeyecektir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL