Gündem

TARİHTE BİR İLK MAZOT BENZİNİ GEÇTİ

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından benzin fiyatlarında 51 kuruş indirime   gidildiğini açıkladı. KOCAELİ’DE FİYATI EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre benzinin litresinde 51 kuruş indirime gidildi. Kocaeli’de ortalama 6 lira..

TARİHTE BİR İLK MAZOT BENZİNİ GEÇTİ

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından benzin fiyatlarında 51 kuruş indirime   gidildiğini açıkladı.
KOCAELİ’DE FİYATI
EPGİS’ten yapılan açıklamaya göre benzinin litresinde 51 kuruş indirime gidildi. Kocaeli’de ortalama 6 lira 10 kuruştan satılan benzinin litre fiyatı 5,60 seviyesine indi. Ankara’da ortalama 6,13 liradan satılan benzinin litre fiyatı 5,62 lira olacak. Benzinin litre fiyatı İstanbul’da 6,04 liradan 5,53 liraya, İzmir’de 6,14 liradan 5,63 liraya düşecek.
DAHA UCUZ
Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak indirim açıklamasında motorine yani mazota indirim yapıldığına dair bir bilgiye yer verilmedi. Ülke tarihinde ilk defa bu açıklamayla birlikte benzinin fiyatı mazot fiyatının altına düştü.
10 KURUŞ FARK VAR
Gece yarısından itibaren Kocaeli’deki akaryakıt istasyonlarında benzinin litresi 5,60 TL bandında satılacak. Motorin fiyatları ise 5,70 TL arasında seyrediyor. Yani bu zamla birlikte tarihte bir ilk olacak. Benzin mazottan yaklaşık 10 kuruş daha uygun olacak.
NASIL HESAPLANIYOR?
Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalamasıyla dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.
Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

küfür hakaret yorumları kabul edilmeyecektir.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL